Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Nezapínáš si v autě pásy? Do kriminálu s tebou!

30. 09. 2014 10:10:10
Ministerstvo buzerace řidičů a chaosu v dopravě zavedlo v roce 2006 úžasnou past na „problémové“ řidiče. Pod praporem páchání dobra na českých silnicích, zvýšení bezpečnosti a dalších populistických nesmyslů, které jen mají nasypat ovsa do koryt byrokracie a naplnit bezednou státní kasu při výběru silničního výpalného, spatřil světlo světa „Bodový systém“ made in ČR.

Vzhledem k tomu, že naši úderníci v parlamentu jedou už několik let tzv. legislativní smršť, mění se předpisy a zákony tak rychle, že v podstatě nikdo neví právního dne ani hodiny. Stejné je to i v případě bodového stíhání řidičů.

Pan František celý svůj život bydlel v malé vesničce na Vysočině. Když měl dva roky do důchodu, naskytla se mu příležitost na dobře placené zaměstnání v blízkém maloměstě a jako návdavek k tomu i pěkný 2+1, přímo stvořený pro starého mládence. I prodal svoji rodnou chalupu s polnostmi a přestěhoval se za novou prací.

Ze své rodné obce byl zvyklý jezdit autem poměrně málo. Sem tam si zajel do konzumu pro nákup, občas do města pro větší. Svoji zánovní Fábii pravidelně a s láskou opečovával, nic jí neupřel. Četníky potkal málokdy, většinou schované na konci města ve křoví, když se vracel z velkého nákupu a oni tam z kopce před značkou „Konec obce“ měřili rychlost. František však jezdil pomalu a neměl problém.

Týden po přestěhování jel přes hlavní náměstí do práce. Zastavil se na poště a zbývalo mu asi 500 metrů k parkovišti u jeho zaměstnavatele. Najednou červená plácačka. Lekl se, co tak hrozivého provedl, koho ohrozil nebo snad jen omezil, že jej policejní hlídka staví ... „Proč nemáte zapnuté pásy?“ byla otázka policisty po úvodních formalitách.

František si to ani neuvědomil, dříve v obci nebylo poutání nutné, navíc těch pár metrů snad ... doma na vsi tak jezdil celý život, pásy si dával na cesty mimo náves. Bohužel zákon hovoří jinak. I kdyby jen deset metrů chtěl František popojet, pásy musí mít a bdělá policie je tu od toho, aby takovému gaunerství a silničnímu pirátství bránila. Inu pokuta tisíc korun, bloček, na shledanou.

Bohužel se to našemu řidiči, možná z roztržitosti, možná trochu z pohodlnosti, možná ze starého zvyku, železné košile, stalo na tom samém náměstíčku ještě třikrát. Vždy se policistům omluvil za svoji „šoférskou nedokonalost“, poctivě zaplatil pokutu a jízdy autem raději omezil na minimum.

Pak se jednou vydal na výlet do velkého města. Byl hezký den na konci prázdnin a policie měla akci, by se zmatení automotodovolenkáři za jejich účasti navzájem nepozabíjeli při návratu do svých domovů. Tak „preventivně“ stavěli „zločince“ za volantem snad na každém desátém kilometru. Musely se kontrolovat lékárničky, pumpičky, dušičky. A došlo i na Františka.

Jako z mlhavé dálky slyší slova: „Dopustil jste se trestného činu ... bez řidičského oprávnění ... vybodování ... až tři roky vězení ... okamžitě opusťte vozidlo!“

Jak asi skončí příběh našeho Františka? Opravdu půjde na tři roky do kriminálu? Za co? Proč? Je to v našem fungujícím „sociálním“ státě vůbec možné? Co tak hrozného provedl, že jej státní moc chce vyloučit z okruhu slušné společnosti a izolovat jej mezi zloděje, vrahy a násilníky?

Nedostal se k němu dopis, který úředník zaslal na starou adresu trvalého bydliště. V něm mu oznamoval, že dosáhl 12 bodů a musí odevzdat řidičské oprávnění. Doručeno fikcí, dle zákona. Vybodování nastalo po 4 jízdách po náměstí bez pásů během dvaceti měsíců aniž by kdy koho ohrozil, aniž by někdy v životě měl nehodu, aniž by si uvědomil, že to není za 2, ale za nově 3 body od kusu „kriminálního řidičského činu“. Bude opravdu souzen za spáchání trestného činu se sazbou až 3 léta káznice.

Je kriminál pro Františka to, co udělá naši společnost lepší? Nebo je to prachsprostá buzerace lidí? Není to dokonce naprosto klasická ukázka současného stavu přeregulovanosti a produkce zbytečných až nesmyslných zákonů? Má člověk v této situaci sklonit hlavu před státním drábem, anebo se začít nějak bránit a šikaně se postavit? Jak? Jde to však dnes ještě vůbec, nebo už jen čekáme na ránu z milosti?

PS: Velmi pěkný příspěvek v diskusi pod článkem na Pravém prostoru:

"Celá ta silniční „prevence“ je hovadství, na něž by naši předkové nevěřícně zírali. Trestán (pokutou, případně zákazem řízení) je člověk, který NIC NEUDĚLAL. Nikomu neublížil, nikoho neohrozil....
Abychom si rozuměli – nejsem proti trestání skutečných viníků. Způsobíš nehodu? Zaviněnou? Tak to si holenku za rámeček nedáš! Neváhal bych s nejpřísnějšími sankcemi, zejména když je viníkem opilec, feťák a pod.
Ale „preventivní“ kontrola rychlosti, pásů, nedejbože lékárniček? Zkuste si představit „preventivní kontrolu“ chodců – stopnout vybraného nešťastníka na chodníku. Tak, pane chodče, pěkně věci z kapes ven, letmá kontrola bumndy a kalhot, teď ještě šácnout kabelku... Že blbost? Ale proč?"

Psáno pro a více na: pravyprostor.cz (diskuse bez registrace)

Autor: Karel Kříž | úterý 30.9.2014 10:10 | karma článku: 39.75 | přečteno: 3432x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Oto Kaděrka

Sucho Bohdana Slámy je to dobrý a nejsou to fámy

Když jsem kupoval lístek na to kino, tak jsem netušil, že si kupuji lístek na něco co mi bude ležet v hlavě a budu se v tom koupat jako Alter Ego celý týden a nejen asi ten.

22.2.2024 v 15:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jiří Beránek

Ženy v běhu a Matka v trapu

Dnes vstupuje do kin další film stvořený ženami pro ženy. Jedno je jisté. Do kina na něj nepůjdu. Ani s manželkou a už vůbec ne sám. Vzpomenete si, kdy jste naposledy viděli nějakou českou romantickou nebo vztahovou komedii, která

22.2.2024 v 12:56 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 229 | Diskuse

Jiří Turner

Jak levně, rychle a spolehlivě oživit protiromské nálady ve společnosti?

Recept na to našel zpěvák Jan Bendig, který na Českém slavíku zinscenoval své rasově motivované přebílení, patrně aby vzbudil u posluchačů lítost na trpkým osudem romského chlapce, který musí překonávat překážky a příkoří.

22.2.2024 v 11:16 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 447 | Diskuse

Vlastík Fürst

Omluva Markétě Šichtařové

Včera jsem po ránu na blogu iDNES.cz zveřejnil článek s názvem „Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala“. Inspiroval mne k němu billboard, na kterém je Markéta Šichtařová mezi pány Divišem a Vondráčkem.

22.2.2024 v 10:10 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 1002 | Diskuse
VIP
Počet článků 501 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4865

Člověk s vlastním názorem a veselým duchem. Narozen ve znamení lva roku 1966. V současné době majitel obchodní firmy. Dříve učitel, který přerušil svoje studium na pedagogické fakultě Masarykovy univesity, aby mohl okusit "radosti" soukromého podnikání. Mojí ideou je svobodný občan, který se umí postarat sám o sebe a malý, ale výkonný státní aparát, který jej nešikanuje a měří každému stejným metrem. Více článků a zajímavých informací najdete na www.pravyprostor.cz

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...