Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Už jste letos zaplatili daň z čerpání dovolené?

27. 08. 2014 9:30:09
Pomalu se blíží konec prázdnin a s ním i datum platby daně z čerpání dovolené, která je novým nástrojem naší obrozené koaliční vlády ve spravedlivém boji za sociální smír a rovnost všech občanů před zákonem a mamonem. Zakroužkujte si v kalendáři 31. 8. a pokud nevíte o co se jedná, přečtěte si následující text.

Ministr financí Andrej Babiš stále zápolí s naplněním příjmové stránky státního rozpočtu. Po úspěšném nasazení daňové kobry, zpřísnění dohledu nad živnostenskými parazity či náboru dalších úředníků na efektivnější práci finančních úřadů, se s předsedou vlády Sobotkou podívali i na jisté mezery v celkovém zdanění obyvatelstva.

Bylo nejvýše nutné zacelit rozpočtovou díru po snížení DPH na knihy a pleny, neboť státní kasa není žádná dojná kráva pro intelektuály a mladé rodiny. Státní kasa se musí hlavně řádně plnit, aby pak bylo možno platit dotace, investiční pobídky a jiné motivační programy pro partajní sponzory, popřípadě sociální a úřednické dávky pro budoucí voliče.

Okamžitě zvýšit DPH po zavedení třetí sazby nebylo politicky průchozí. V hlavách elektorátu by to mohlo způsobit pochybnosti a zmatek. Daň z příjmu skoro nikdo neplatí, spotřební daně už jsou tak vysoké, že lidi přestávají raději kouřit, chlastat i jezdit. Racionální variantou se tak zdálo nějakou finanční fintou opět zvýšit zdanění práce. A ještě to vymyslet tak, aby to nebylo nikde pořádně vidět, jako třeba dvojí odvody na sociální a zdravotní zabezpečení.

Legislativní odborníci dali hlavy dohromady a při projednávání zákona o povolené kyselosti jablek domácí produkce, přidali paragraf o dodatečném zdanění placených dnů pracovního volna, lidově zvaných dovolená. Zákonodárci vycházeli z předpokladu, že když už se někdo může v létě válet na chalupě, u moře či v zimě poskakovat po horách, aniž by produkoval nějaké hodnoty pro společnost, jistě mu nemůže vadit, že stát tuto zahálku nebude tolerovat v plné míře.

V rámci sociální spravedlnosti pak přibyl ještě další paragraf, který srovnal před finančním úřadem třídu zaměstnanců a zaměstnavatelů. Je sice pravda, že majitel firmy či živnostník musí svému zaměstnanci dny volna platit a sehnat si za něj na dobu volna brigádu, ale určitě by nebylo dobré, aby on sám novou daň z dovolené neplatil, ačkoliv si ji třeba ani nemůže vybrat. Pro tyto případy byly určeny dvě sazby.

Za zaměstnance odvede firma DZD ve výši 12% proplacené mzdy za pobyt na dovolené, pro neustále pracující vykořisťovatele je stanovena roční sazba za 5 týdnů DZD ve výši 11% průměrné mzdy, a to i v případě, že by chtěl svoje daňové přiznání optimalizovat tím, že se z pracovního procesu nehne ani na minutu.

Na novou daň byl vydán speciální formulář MiFin 1596/2014, kde na šesti stranách A4 vyplní každý povinný daňový poplatník veškeré požadované údaje, včetně destinace a celkové ceny pobytu. Pokud tato částka překročí cenu 10 000,- Kč na jednoho dovolenkáře z rodiny, bude mu ještě dopočítána tzv. daň z luxusu ve výši 45% hodnoty rekreace.

Takže, vážený daňový poplatníku, už máš spočítáno a zaplaceno? Že je to nějaký nesmysl? Že jsi o tom nikdy neslyšel? Určitě jsi si naprosto jistý?

Psáno pro a více na: pravyprostor.cz (diskuse bez registrace)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Kříž | středa 27.8.2014 9:30 | karma článku: 33.38 | přečteno: 2437x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Padá máslo! Něco si přejte!

Novináři jistého deníku byli nedávno překvapeni, že cena másla klesá. Ach, jak hluboká a nekonečná nedůvěra k trhu a k jeho zákonitostem se za tím překvapením skrývá. Přitom sledujeme v přímém přenosu jeho fungování.

29.5.2023 v 10:42 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 549 | Diskuse

David Kunc

Co přinesl 21. týden v ekonomice

Bankrot Spojených států je velmi pravděpodobně zažehnán. To ale neznamená, že ostatní problémy zmizely. Signály přetrvávající inflace ve Spojených státech, pomalé snižování sazeb u nás, citelný pokels průmyslové výroby....

29.5.2023 v 8:57 | Karma článku: 7.46 | Přečteno: 86 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 445 | Diskuse

Jan Ferenc

Daň z odebrané hodnoty

Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

27.5.2023 v 14:59 | Karma článku: 42.67 | Přečteno: 5041 | Diskuse

Zdeněk Říha

O nových, mladých, nadějných soudruzích

Rád bych vám dnes představil jasnou rudou hvězdu mezi naší mládeží – je jím Tadeáš Žďárský. Pokud jste o něm ještě neslyšeli (já dodnes také ne), nezoufejte, není vyloučeno, že v blízké budoucnosti bude rozhodovat o našem životě.

26.5.2023 v 15:44 | Karma článku: 28.02 | Přečteno: 1018 | Diskuse
VIP
Počet článků 501 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4863

Člověk s vlastním názorem a veselým duchem. Narozen ve znamení lva roku 1966. V současné době majitel obchodní firmy. Dříve učitel, který přerušil svoje studium na pedagogické fakultě Masarykovy univesity, aby mohl okusit "radosti" soukromého podnikání. Mojí ideou je svobodný občan, který se umí postarat sám o sebe a malý, ale výkonný státní aparát, který jej nešikanuje a měří každému stejným metrem. Více článků a zajímavých informací najdete na www.pravyprostor.cz

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...