Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

„Nová“ vládní politika? Nárůst daní, korupce a klientelismu

30. 07. 2014 10:50:10
Zaklínadlo nové politiky pro občany, fungujícího státu či makání místo žvanění, proklamované současnou vládní koalicí dostává „konečně“ reálné rámce. Prioritou je čerpání evropských peněz za jakoukoliv cenu (ač nejsou racionální projekty a vázne kofinancování), obsazení nejlukrativnějších trafik (ač nejsou adekvátně kvalitní lidské zdroje) a neustálý tlak na zvyšování daní i kriminalizaci jejich výběru (ač jsou již tak vysoké, že by jim slušel přívlastek likvidační).

Všechny tyto tři faktory pak generují další bujení korupční rakoviny ve společnosti, nárůst byrokratické šikany a hrubým způsobem tak snižují kvalitu života produktivní části společnosti, kterou představitelé hlavní vládnoucí partaje nazývají parazity, ale její peníze si tak rádi přivlastňují při lovu na voliče nebo pro osobní finanční zabezpečení při jejich nesmyslném přerozdělování.

Jen z pondělního (28.7.) ataku vládních lapků na peněženky reálných daňových poplatníků jsme mohli zaznamenat:

  • Tripartita: Zvýšení platů státních úředníků
  • Tripartita: Zvýšení minimální mzdy (odvodů firmám)
  • Ministerstvo průmyslu: Daň za ropnou bezpečnost
  • Ministerstvo financí: Daň z luxusu

Na jeden den vládnutí poměrně slušná porce, co říkáte? Vzhledem k tomu, kterak duo Sobotka – Babiš neustále tvrdí, že daně vlastně snižují, stejně jako státní zadlužení a jak konečně dávají věci po hrůzovládě „pravice“ do pořádku, tady odspodu to vypadá malinko jinak. Jeví se to ještě o něco hůře než obdobné fabulace ministra Kalouska a zapomenuté liberální sliby ODS.

Pokud si převedeme tyto čtyři výše uvedené finanční pokusné balónky do srozumitelné lidové češtiny a zasadíme je do těch známých Sobotkových reálných rámců, co nám z toho všeho vychází? Jediné. Ačkoliv se Andrej Babiš snaží seč může, aby národ přesvědčil o svých manažérských kvalitách propůjčených firmě jako státu a Bohuslav Sobotka mu servilně přikrádá zásluh, řešení zásadních problémů se nekoná, opět se jen vytlouká klín klínem a spoléhá se na další a další dávku drogy jménem cizí peníze. Tak nějak po socialisticku, jak je v EU zvykem.

Ministr financí možná začal dobře. Chtěl najít zbytečné výdaje a osekat je. Alespoň proklamativně. Bohužel se zastavil u nákupu papíru do tiskáren a nyní již nemluví ani o tom. Sobotka neudělal ani to. O lidovcích nevíme nic. Součtem je chaos, nový tlak lobbystických skupin, uplácení teplými křesly a nový populistický hon na voliče. Kdo nevěří, ať shlédne jednu z nekonečných „tiskoffek“ premiéra na ČT 24. Mlátíme prázdnou slámu, ale jsme zaručeně nejlepší!

Pokud si totiž dopočítáme opravdu reálnou výši zdanění – tedy sečteme všechny daně, odvody a poplatky eráru – vyjde nám nějakých 75%. Přes to všechno náš stát nějakým záhadným způsobem pořád na nic pořádně nemá, musíme zatínat stamiliardové roční sekery a ony nekřesťanské daně neustále navyšovat. Šetření je sprosté slovo, pokus o snížení spotřební daně málem kriminální čin. Kam jdou všechny ty peníze? Na co potřebujeme každý rok vyšší a vyšší částku na státní výdaje? Proč nejdeme cestou diety státního Otesánka? Nebylo by na dotace, bylo by málo na přerozdělování, nebylo by na korupční „nadhodnotu“ státních zakázek?

Kam toto sociální inženýrství marxistického střihu může až dospět? To je budovatelům fungujícího státu, řízeného jako firma, úplně jedno? Přijde doba životního minima, které nám určí nějaký úředník a zbytek výdělku budeme povinně odevzdávat oplátkou za nějaké kupony na hrst rýže, ovesnou kaši a poukaz na vánoční kolekci?

Je mi z toho všeho zle. Když pak ještě vidím premiéra s jeho strojeným šklebem recitovat jak je to všechno vlastně pro naše dobro, jak je potřeba ukončit nespravedlivě nízké odměňování státních úředníků, jak je třeba pomoci lidem s nízkými příjmy zvýšením minimální mzdy (tedy hlavně odvodů) a jak je tedy potřeba jednat o těch nových daních, aby na to všechno bylo ... už se jen s útrpným úsměvem ptám spolu s Járou Cimrmanem: „A není to málo, Bohuslave Sobotkoviči?“

Psáno pro a více na: pravyprostor.cz (diskuse bez registrace)

Autor: Karel Kříž | středa 30.7.2014 10:50 | karma článku: 36.59 | přečteno: 1399x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vít Šlechta

Váchalův imperativ

Josef Váchal pravil: „Lež vyhledávej, koho zradila pravda.“ Umělec, který pracoval s bizarními a absurdními náměty, se tímto strefil do černého. Svým citátem popsal příčinu chování značné části moderní společnosti.

3.12.2023 v 23:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Jan Jirků

Je 1. 9. 1941 a Spojenci zastavili pomoc SSSR, válka prý trvá moc dlouho

Komu se zdá, že hrdinný boj Ukrajiny proti ruské agresi trvá už moc dlouho, měl by si oprášit dějepis ze základní školy. Co by se stalo, kdyby Spojenci po dvou letech války v Evropě zastavili pomoc Sovětskému svazu?

3.12.2023 v 9:49 | Karma článku: 25.72 | Přečteno: 493 | Diskuse

Jan Lněnička

Trpí premiér Petr Fiala poruchou autistického spektra?

O dva dny později, než stávkovali odboráři, pravil premiér k národu: „Jsme přesvědčeni, že opatření, která vám dnes představuji, jsou střízlivá, vyrovnaná a hlavně se zásadně nedotknou žádné sociální skupiny v naší zemi.“

2.12.2023 v 18:48 | Karma článku: 34.66 | Přečteno: 1044 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (78)

EU přijíždí s velkými ambicemi na klimatickou konferenci v Dubaji. Podle von der Leyenové by mladá generace měla zvrátit brexit. Bývalý guvernér ECB Mario Draghi prohlásil, že EU se musí přeměnit ve stát.

1.12.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 122 | Diskuse

Bohumír Šimek

Řešení krize zdravotnictví

Nejsou lékaři, nejsou sestry, nejsou peníze. Lékaři a sestry jsou v nemocnicích exploatovány povinně dobrovolnými službami navíc až o polovinu pracovní doby v rozporu s našimi zákony!

1.12.2023 v 13:23 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 372 | Diskuse
VIP
Počet článků 501 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4865

Člověk s vlastním názorem a veselým duchem. Narozen ve znamení lva roku 1966. V současné době majitel obchodní firmy. Dříve učitel, který přerušil svoje studium na pedagogické fakultě Masarykovy univesity, aby mohl okusit "radosti" soukromého podnikání. Mojí ideou je svobodný občan, který se umí postarat sám o sebe a malý, ale výkonný státní aparát, který jej nešikanuje a měří každému stejným metrem. Více článků a zajímavých informací najdete na www.pravyprostor.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...