Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. prosince 2023 Barbora

Co bude po Nečasovi?

14. 06. 2013 9:09:09
Včerejší den přinesl dobrou zprávu. Společenský tlak na politickou aroganci, korupční zlodějiny, naduté nýmandství a bezohledné rozkrádání peněz daňových poplatníků snad konečně posunul hranice nedotknutelnosti. Po létech předstíraného lovu děravou sítí, “orchestrovaného” protikorupčního tažení podle not velkých kaprů, si dnes s velkou pravděpodobností nemůže být stoprocentně jistý svým nomenklaturním krytím ani Kolibřík se všemi Mazánky.

Stáváme se snad konečně právním státem, kde úředník i politik primárně vykonává službu občanům, pracuje na zvelebování veřených statků a služeb, nelže, nekrade či nepodvádí? Stáváme se snad konečně státem, kde není normální, aby se státní krmelec stal zdrojem nereálného zbohatnutí bezpáteřních všehoschopných mafiánů s nejostřejšími lokty?

No, nebuďme naivní, k tomuto cíli je ještě daleko. Včera se snad ale blýsklo na lepší časy. Po zatčení oranžového vinaře roku a jeho fámulů, po policejních intervencích do práce ROP Severozápad a podobných kausách, je rána těsně vedle premiéra zajímavou zápletkou, která určitě nepřidala klidu do řad poslanecké výkrmny, ani do řad šedých eminencí a určitě ani do řad různých trafikantů, podržtašků a zbytečných razítkovačů uplácených lejster, kteří mají “službu státu” jako neoficiální živnost.

Když nic jiného, bude se jim o malinko hůře spát a možná někteří dokonce dostanou takový strach, že některý z úplatků odmítnou, výběrové řízení necinknou a na státní zakázce nevydělá firma Manželka a syn a.s. víc jak polovinu v čistém zisku. Ano, to je na včerejších událostech to dobré.

Daleko horší jsou však reakce politické reprezentace a realistický výhled do budoucnosti. Tragédií je pak chování premiéra Petra Nečase. Měl jedinečnou šanci stát se opravdovým vůdcem, mohl vstát z relativně beznadějného popela jako ještě přijatelně oškubaný pták Fénix. Stačilo říci, že právě za jeho vlády se něco málo pohnulo, něco málo odbrzdilo na státních zastupitelstvích a něco málo povolilo v práci policejních detektivů. Že to “něco málo” je určitě obrovská politická práce, mnoha kmotrům i kmotříkům navzdory. Dokonce taková, že jí neunikla ani dáma jeho srdce. A dokonce mu to někdo mohl i uvěřit.

Místo toho se standardně schoval za barikádu z balastu, prázdných gest a zbytečných slov. Uzavřel tak sám sobě účet a nabil ostrými svým následníkům ve Strakově akademii. Timurova oranžová parta, rudí revolucionáři, ba i dokonce politická divize Strážní služby a jí podobné spolky. Všichni krouží jako supi nad modrou mršinou a čekají co zbyde z knížecích hodů. Současně pak dávají zatím nedotknutelnému predátorovi pachová znamení o možné společné hostině.

Nechci tím ani v nejmenším tvrdit, že za včerejší akcí je Kalouskova famiglia. Nezničitelnému Miroslavovi se zřejmě opět jen podařilo odklonit hlavní úder mimo jeho štáb, popřípadě také neví, čeká a tápe, ale vize budoucnosti, která se mu nyní rýsuje vypadá na první pohled docela nadějně. Co můžeme čekat?

ODS směřuje do opozice, Nečas do “zasloužené” trafiky. To se mi jeví jako neoddiskutovatelné, s tím dodatkem, že pokud modří ptáci urychleně nezmobilizují poslední zbytky zdravého rozumu a nepřestanou někteří z nich hovořit o včerejší akci jako o téměř státním převratu, budou se moci na poslanecké lavice v parlamentu dívat tak leda v televizi.

Další vývoj bude záviset na výsledcích včerejší “policejní realizace”. Natěšení čekatelé na vládní koryta možná ani v této situaci neseženou dostatek kapříků na vypuštění vlastního rybníka. Rok se bude politicky lavírovat a masírovat elektorát. Pokud policie nepozavírá během této doby i prozatím křišťálově čisté kádry dnešních mravokárců neposkvrněných modrým flekem, vítězství v příštích volbách si rozdělí ČSSD a KSČM. Ano, troufám si tvrdit, že rozdíl v počtu hlasů pro obě bolševické partaje bude nakonec velmi malý. V zádech však budou mít neudolatelného Kalouska, jehož noty budou znovu velmi důležité. Vláda ČSSD, TOP09 s tichou podporou KSČM nás tedy zřejmě nemine. Bude lepší než Nečasova?

Co udělají noví, dnes znejistělí a vystrašení budoucí vůdci? Slovy Pavky Kolibříka Béma to musí zorchestrovat do klidu. Přece nelze tolerovat, aby se vládním soudruhům proháněli po nocích domy borci v kuklách a s beranidly. Obávám se tedy, že dojde k docela masivní výměně v aparátu státních zastupitelství, policejních ředitelství i ministerstva vnitra. Satan Kubice bude mediálně upálen. Čest a sláva vládních představitelů i jejich řídících orgánů bude znovu správně pokryta a zachráněna. Tak jako za Grosse či Paroubka. Obávám se, že lépe už bylo.

Diskuse bez registrace, další články, volební anketa: ZDE.

Autor: Karel Kříž | pátek 14.6.2013 9:09 | karma článku: 33.94 | přečteno: 3083x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vít Šlechta

Váchalův imperativ

Josef Váchal pravil: „Lež vyhledávej, koho zradila pravda.“ Umělec, který pracoval s bizarními a absurdními náměty, se tímto strefil do černého. Svým citátem popsal příčinu chování značné části moderní společnosti.

3.12.2023 v 23:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Jan Jirků

Je 1. 9. 1941 a Spojenci zastavili pomoc SSSR, válka prý trvá moc dlouho

Komu se zdá, že hrdinný boj Ukrajiny proti ruské agresi trvá už moc dlouho, měl by si oprášit dějepis ze základní školy. Co by se stalo, kdyby Spojenci po dvou letech války v Evropě zastavili pomoc Sovětskému svazu?

3.12.2023 v 9:49 | Karma článku: 25.59 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jan Lněnička

Trpí premiér Petr Fiala poruchou autistického spektra?

O dva dny později, než stávkovali odboráři, pravil premiér k národu: „Jsme přesvědčeni, že opatření, která vám dnes představuji, jsou střízlivá, vyrovnaná a hlavně se zásadně nedotknou žádné sociální skupiny v naší zemi.“

2.12.2023 v 18:48 | Karma článku: 34.66 | Přečteno: 1043 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (78)

EU přijíždí s velkými ambicemi na klimatickou konferenci v Dubaji. Podle von der Leyenové by mladá generace měla zvrátit brexit. Bývalý guvernér ECB Mario Draghi prohlásil, že EU se musí přeměnit ve stát.

1.12.2023 v 15:30 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 122 | Diskuse

Bohumír Šimek

Řešení krize zdravotnictví

Nejsou lékaři, nejsou sestry, nejsou peníze. Lékaři a sestry jsou v nemocnicích exploatovány povinně dobrovolnými službami navíc až o polovinu pracovní doby v rozporu s našimi zákony!

1.12.2023 v 13:23 | Karma článku: 14.59 | Přečteno: 372 | Diskuse
VIP
Počet článků 501 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4865

Člověk s vlastním názorem a veselým duchem. Narozen ve znamení lva roku 1966. V současné době majitel obchodní firmy. Dříve učitel, který přerušil svoje studium na pedagogické fakultě Masarykovy univesity, aby mohl okusit "radosti" soukromého podnikání. Mojí ideou je svobodný občan, který se umí postarat sám o sebe a malý, ale výkonný státní aparát, který jej nešikanuje a měří každému stejným metrem. Více článků a zajímavých informací najdete na www.pravyprostor.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...